سوالات متداول

از کشتی‌های چند منظوره یا جنرال کارگو برای بارگیری و انبار کردن انواع گسترده کالا در اشکال مختلف از جمله بشکه، عدل و پالت استفاده می‌شود. شرکتهای کشتیرانی محصولات جنگلی، ماشین آلات سنگین یا صنعتی، مواد غذایی، کانتینر و دیگر کالا ها را با این نوع از کشتی‌ها حمل می‌کنند.

کالای فله‌ای به کالای بدون بسته‌بندی گفته می‌شود و کشتی فله بر از انواع کشتی‌های تجاری است که شرکتهای کشتیرانی ، محموله‌های خشک مانند ذغال سنگ، سنگ‌های معدنی، سنگ آهن، غلات، کاکائو، کود شیمیایی، خوراک دام و دیگر محموله‌های خشک طراحی شده را با آن جابجا می کنند. عرشه این کشتی‌‌ها مسطح است و در آن درب‌های ضد آب از محموله‌ها در مقابل نشت آب حفاظت می‌کند.

LNG ، ماده حاصل‌ از میعان‌ گاز طبیعی‌ است‌ که‌ تنها به این شکل قابل‌ حمل‌ است. کشتی‌های‌ حامل‌ LNG به صورت دوجداره، مطابق با استانداردهای صنعتی و با ایمنی بالا طراحی شده‌اند و پس‌ از انتقال‌، LNG در پایانه‌ها مجدد به‌ حالت‌ گازی درمی‌آید.

از کشتی‌های یخچالی برای حمل مواد غذایی فاسد شدنی توسط شرکتهای حمل دریایی استفاده شده و آنها دارای سردخانه‌های مخصوص با برودت متناسب با محموله کشتی هستند .

مطمئنا، خلیج همیشه فارس مهمترین مسیر آبی بین الملی ایران و حتی جهان می باشد . روزانه حجم انبوهی از کالاها از این مسیر به سایر نقاط جهان صادر و کالاهای زیادی نیز وارد منطقه می‌شود. مهمترین بنادر جنوبی کشور عبارتند از : بندر عباس، بندر امام‌خمینی، بندر چابهار، بندر خرمشهر، بندر بوشهر، بندر شهید ، بندر شهید باهنر، بندر عسلویه و غیره که همگی روزانه کالاهای زیادی را از گمرکات خود ترخیص می‌کنند.

پیش پرداختی (Prepaid Freight) : در واقع کرایه حملی است که قبل از حمل پرداخت می‌شود. این روش به صورت وسیعی در خطوط منظم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
دربست (Lump Sum Freight) : بهایی است که بابت اجاره تمام یا قسمتی از کشتی بدون توجه به مقدار محموله حمل شده پرداخت می‌گردد.
جبرانی (Dead Freight) : در واقع کرایه حمل جبرانی نوعی ادعای خسارت است ودر صورتی که صاحب کالا متعهد شود 500 تن بار در تاریخ معینی تحویل نماید و موفق به ارائه آن نشود، صاحب کشتی مستحق دریافت کرایه حمل قسمتی از محموله است که به موقع تحویل نشده است و میزان خسارت، معادل زیان صاحب کشتی می‌باشد نه بیشتر.

به نسبت ارزش (Ad Valorem Freight) : کرایه حملی است که بر مبنای ارزش کالا تعیین می‌شود.
قیمت بازار (Market Price) : در این روش صاحبان کشتی از روش قیمت گذاری بازار استفاده می‌کنند.
برای مشاهده اطلاعات بیشتر به بخش حمل دریایی مراجعه نمایید

زمان ترخیص می‌تواند با توجه به مدارک و مجوزهای لازم بین 3 روز تا 2 هفته کاری زمان ببرد. در شرایط عادی برای اکثر بارها این زمان کمتر از یک هفته است.

هیچ محدودیتی در این بابت وجود ندارد اما این نکته را در نظر داشته باشید که واردات بعضی اقلام بیشتر از حد مشخصی نیازمند مجوزها و فرآیندهای تجاری مشخصی هستند.

حقوق و عوارض بندری یعنی
حق ورود به دهانه بندر، حق بارگیری و تخلیه .
راهنمایی (ورودی – خروجی – لنگراندازی)
لای‌روبی .
باز و بسته کردن کشتی از اسکله
توقف کشتی کنار اسکله
کمک یدک‌کش‌ها
گمرکی
تخلیه و بارگیری
بارچینی
مهاربندی
بارشماری

۱- نام و آدرس فرستنده کالا، SHIPPER .
۲- مشخصات گیرنده کالا، CONSIGNEE .
۳- بندر مبدأ بارگیری، PORT OF LOADING .
۴- مقصد تخلیه، PORT OF DISCHARGE .
۵- اسم کشتی حمل کننده کالا، OCEAN VESSEL .
۶- شرح کالا، DESCRIPTION OF GOODS .
۷- تعداد بسته ها، و وزن و حجم آن کالای مورد حمل،NUMBER OF PACKAGES OR UNITS .
۸- این که کالا در انبار کشتی بارگیری شده است که با ON BOARD نشان داده می شود.
۹- ذکر این که کرایه حمل در مبدا پرداخت شده و یا این که در مقصد پرداخت می شود.
۱۰- تاریخ بارنامه .

کرایه جرثقیل .
مبلغ بازرسی کالا .
شارژ روزانه کشتی .
موارد مربوط به ملزومات .
قطعات یدکی و تعمیرات .
هزینه رنگ و روغن .
خواربار .
ارتباطات .

برخی از کالاها برای دریافت مجوز ثبت سفارش از سازمان صمت یا همان صنعت، معدن، تجارت جهت اخذ مجوز به ارگان‌های ذیربط معرفی می‌شوند. بعد از اخذ مجوز از سازمان‌های ذیربط مانند: سازمان انرژی اتمی، سازمان تنظیم مقررات رادیویی، سازمان غذا و دارو، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و … اجازه‌ی ثبت سفارش در سامانه‌ی جامعه تجارت را دریافت می‌کنند.

کالای فله‌ای به کالای بدون بسته‌بندی گفته می‌شود و کشتی فله بر از انواع کشتی‌های تجاری است که برای شرایط حمل و نقل دریایی محموله‌های خشک مانند ذغال سنگ، سنگ‌های معدنی، سنگ آهن، غلات، کاکائو، کود شیمیایی، خوراک دام و دیگر محموله‌های خشک طراحی شده است